A ma kapható rendszervakuk nagyon sokat tudnak, szinte azt is mondhatnánk többet mind saját magunk. De azok, akik a manuális vakuk korszakában nőttek fel és tanulták használatát, jobban átlátnak a szitán. Ugyanis nem feltétlen van így. A sok automatizálás megfosztja a használót a tudás élményétől. Nem tudjuk, mi miért történik és nem is minden esetben úgy és az történik, mint ahogy azt szeretnénk. Az esetek többségénél jobb, ha manuális vakut használunk, mert ekkor mindig a mi beállításunk szerinti világítás érvényesül. Nem is beszélve a manuális és TTL vakuk árkülönbözetéről, az előbbi előnyére. Rövid gyakorlás után már könnyen be tudjuk magunk is állítani a megfelelő fényt. A fizika törvénye szerint három tényezőn múlik a helyes expozíció: a vaku teljesítménye (kulcsszáma), a tárgy távolsága és a rekesznyílás. Ez az érték állandó egy adott érzékenységnél, mondjuk, ISO 100. Ha ezt megtanuljuk, már sokkal határozottabban és tudatosobban dolgozhatunk a vakunkkal, melyet különböző fényformáló eszközön keresztül irányíthatjuk a fényt. Nő a sikerélmény, nő a fényképező kedv. Kell ennél nagyobb sikerélmény?
Természetesen a TTL, a rövid villanási idő, a táv irányíthatóság és szabályozhatóság, mind hasznos tulajdonság lehet akkor, ha valóban szükségünk van rá és rendszeresen ki is tudjuk használni ezek előnyét. Nem beszélve a lényegesen magasabb áráról. Persze, a teljesítménye semmivel sem több, csak a funkciói. Ma már az esküvői fotózások sem egy vakuval készülnek, hiszen a minőséget képviselők a környezetet is megvilágítják úgy, ahogy azt ők akarják. Ebben az esetben a tudatosság a lényeg. Ekkor a 2., 3., 4. vaku már lehet manuális, hiszen itt a fény mennyisége a meghatározó. Itt fontosabb a rádió vezérlés használata, hogy a vakuk csak akkor villanjanak, amikor a fotós szeretné, ne akkor, amikor a rokonok is fényképeznek. Hasonló fényképészeti stílus figyelhető meg bizonyos sportfotózás alkalmával is.
Ma már különböző felületű, méretű ernyőt, bokszot, fénylágyítót, körvaku előtétet használhatunk a rendszervakuhoz, de akár kettőt, vagy akár négy darab vakut is használhatunk úgy, mint egy fényforrást, attól függően, mekkora területet akarunk bevilágítani. Nem mindenkinek kell az eredeti gyártó igen borsos áron kínált vakuját megvásárolni. Aki nem rendszeresen használ vakut, vagy nem ebből kell megélnie, nyugodtan választhatja a másodgyártók minőségi vakujait, lényegesen kedvezőbb áron. Ezek között ugyanúgy megtalálható a TTL üzemmód használat, mint az egyszerű, de nagy teljesítményű rendszervaku. De egyik rendszervakutól se várjunk nagy csodát. Mindegyik csak korlátozott mértékben használható. Az igazi vaku világítás a természetes fény utánzása, sokkal inkább egy műtermi vakutól várható, ahol van beállítófény is, hogy lássuk a fény útját, hogy jelenik meg a megvilágítandó felületen, hogyan verődik vissza és a különböző derítés milyen hatást fejt ki. De erről majd a következő alkalommal írunk.