A fények mindig is a gyengéim voltak. Nem csak a természet csodás fényei nyűgöznek le, hanem a mesterséges fények is. Órákig el tudok nézelődni egy világítástechnikai üzletben, vagy a lakberendezési áruházak lámpa osztályán. A sárgás fényeket a melegebb és meghittebb hangulatuk miatt szeretem, a napfényhez hasonló hidegebb színhőmérsékletet pedig a természetes fényhatása miatt kedvelem. A fotózások során is ezekkel a melegebb és hidegebb fényekkel dolgozok, gyakran lenne jó ezek keveréke is.
Talán a legegyszerűbb megoldás egy olyan ledpanel beszerzése, amiben vannak 3300K-es és 5600K-es ledek. Általában el lehet dönteni, hogy vagy az egyik színhőmérsékletet, vagy a másikat használjuk. Amit nagyon szeretek ezekben a panelekben, hogy keverni is lehet a színhőmérsékleteket, így akár egy picit sárgásabb tónust is adhatunk a bőrnek. Korábban egy kisebb Yongnuo panelt használtam az YN300 Air-t, amit nagyon szerettem, most viszont megérkeztek a Viltrox új paneljei is Magyarországra.
Mindjárt két modell is érkezett a Viltrox VL200T és a VL400 személyében. Mielőtt a használati élményekre térnék, érdemes összevetni a két modellt. Természetesen a fényerőben kell keresni az eltéréseket. A VL200 egy 30W-os készülék, aminek a maximum fényereje 2500LM, amit 4400K-en tud produkálni. A VL400 egy 40W-os cucc 2900LM maximum fényerővel, amit a kisebb modellhez hasonlóan itt is 4400K-en kapunk meg. Azt gondolom, hogy nincs ezzel semmi baj, hiszen a fényképezőgépünk fehéregyensúlyát be lehet állítani manuálisan akár 4400K-re is, így nem fognak elmászni a színek.
Van egy Godox AD200 vakum, de gyakran jól jönne egy erősebb led, amivel nyitott rekeszen is tudok fotózni, illetve, ha nincs sok idő a fényt kimérni és állítgatni, akkor sokkal gyorsabb munkát tesz lehetővé, mint az AD200. A Godox kis vakujának egyik nagy hátránya, hogy nem kapott modellfényt a bulb villanóhoz. Ez nagy hiba, mert éppen portrézáskor lenne fontos, hogy előre lássam az árnyékok vetülését. Egy led esetén gyerekjáték jól beállítani a fényeket. El is kértem tesztelésre az izmosabb modellt.
Van egy nagyon jó barátom, aki éppen a hetekben kezdett bele a kis mini stúdiójának kialakításába és felhívtam, hogy áll a projekttel. Bíztam benne, hogy nála kipróbálhatjuk a Viltrox VL400-at. Egy családiház alsó részében lesz a stúdió. Most még mindenfelé építőanyagok vannak, szemmel is jól látható, hogy Tibi barátom kemény munkát tesz bele a stúdiójába, mert bizony saját maga alakítgatja és nem egy építő brigád. Itt-ott még vakolatlan falak látványa fogad, közben Tibi büszkén vezet körbe és sorolja a terveit, hogy mi hol lesz. Sőt, a fickó már egy-egy fantasztikus bútordarabot is beszerzett. Megmondom őszintén, hogy nekem még így félkész állapotában is nagyon tetszett. Rengeteg kis hangulatos zugja van ennek térnek, a csupasz téglafalba meg egyenesen belezúgtam. Remélem, hogy hamar elkészül ez a kis stúdió, mert én biztosan folyamatos látogatója leszek. Vagy csak simán beköltözök.Ugye nem dobsz ki Tibi?
A VL400 egy guszta kis dobozban lapul, benne minden tartozékkal. Kapunk hozzá egy szuper távvezérlőt, hálózati kábelt és a spigotra szerelhető tartót, amivel akár előre és hátra is billenthető a lámpa. További szuper ötlet a Viltrox-tól, hogy nem csak fektetett állásban lehet állványra szerelni a lámpát, hanem portrézás esetén akár állítva is, ugyanis két helyre is került ¼”-os állványmenet. Maga a lámpa nem egy nehéz darab, kb. 1kg, amihez még vékonyka készülékház is társul. Egy laptoptáskában is simán elfér, de ha nincs megtömve a Lowepro táskám, akkor annak a laptoptartó részében is elfér, így könnyen hordozható. A tömeg picit növekszik, ha akkuval használjuk, mert Sony NP-F akkuk mennek rá, 2db. Az NP-F akkukból az F550 / 570 /960 / 970 a megfelelőek. A gyári adatlap szerint full fényerőn az NP-F960 akkukkal 2 órát tudjuk használni. Sajnos ezt nem tudtam lemérni, mert hálózatról használtuk. Ugyanarra a könnyű állványra tettem fel, mint amire az AD200 vakumat szoktam. Stabilan megtartotta még, amikor kipróbáltuk az akkukkal a lámpát, akkor is. A ledek color rendering index-e (CRI) minimum 95-ös vagy annál jobb, ennek köszönhetően, ha a ledeket beállítottuk 4400K-re, hogy kihasználjuk a maximum fényerőt, majd a vázaink WB-át erre az értékre állítottuk, semmi csúszkálást nem tapasztaltunk a WB-ban.
Modell hiányában egymást fotóztuk Tibi barátommal. A képekbe nem lett jelentősen belenyúlva, csupán apró finomításokat csináltunk. Az én portrém egy Canon EOS M50 vázzal, EF 35mm f2 objektívvel készült. Blende f2, záridő 1/125, ISO200. Tibor portréját egy Fujifilm X-Pro1 vázzal készítettem egy XF56mm f1,2 objektívvel. Blende f1.2, záridő 1/125, ISO200.
A fényerőt nem kellett folyamatosan 100%-on tartani, mert nem volt rá szükség. Átlagosan 80% körül mozogtunk, de nyilván a Canon 35mm f2 megkívánta a kicsit erősebb fényt, ha alacsony ISO-n akartunk maradni. Persze kipróbáltuk a 100%-os fényerőt is, aminél már azt írta a fénymérő, hogy zárjak f3.5 körüli értékre. Így, ha ragaszkodtam a nyitott blendéhez, akkor vagy a led fényerejéből vettem vissza, vagy gyorsabb záridőre volt szükség, esetleg távolabb vihettem a lámpát. A modell és a led közötti távolság kb. 1.5-2m volt. Azért írok tól-ig távolságot, mert menet közben mozgattuk is a VL400-at. A lámpa használata nagyon egyszerű és logikus volt. A lámpatesten egy tekerővel lehetett az erősséget állítani, ha benyomtam ezt akkor villogni kezdett a színhőmérséklet értéke, amit ezután szintén ezzel lehetett állítani. A távirányítón négy gomb szolgált ezekre a műveletekre. Minden kezelőszerv letisztult és logikus volt.
Összességében nagyon jó volt dolgozni ezzel a lámpával, különösen, hogy nem sokkal ezelőtt járt nálam egy neves cég ledje, ami bőven 300.000.- Ft fölött van, míg a Viltrox VL400-ért csupán 40.000.- Ft-ot kell kifizetni. Az tény, hogy a 300.000.- Ft-os fényforrás sok olyan funkcióval is rendelkezik, amivel a Viltrox nem, viszont ezek főleg filmeseknek szólnak, így számomra, mint fotósnak ezek nem releváns szolgáltatások. Nekem csak az kell, hogy jó erősen világítson, minél pontosabb színhőmérséklettel. Az is egy fontos infó, hogy a Viltrox VL400-as 2900LM értéke alig marad el annak a drága hiperszuper lednek a 3051LM értékétől és én azt a ledet kültéren is könnyedén használtam, vagyis a Viltrox panelját is simán kivihetjük a szabadba. Említettem, hogy akkukkal is kipróbáltuk a VL400-at. Akik szeretnék rendszeresen akkuról is használni ezt a lámpát, azoknak jó hír lehet, hogy ebben az esetben is leadja a maximális fényerőt. Ez az infó sokaknak természetes lehet, pedig nem az. Pár éve volt egy Jinbei EF60-as lámpám, ami akkuról nem volt képes a maximum teljesítményre. Annyival gyengébb fényt adott, hogy kültéren határeset volt a használata. Maximum reflektorral tudtam használni viszont azzal elég kemény fénye volt. A Viltrox VL400 úgy produkál erős fényt, hogy a ledek eleve egy lágyító felületen világítanak át. Így nincs szükségünk külön fényformálóra sem.
Számomra a Viltrox 85mm f1.8 STM optikája nagyon bevált, az utóbbi időben a portrés munkáim többségét ezzel az objektívvel követem el. A mostani teszthez az XF56mm f1.2-t vittem magammal, egyrészt a szűkebb tér miatt, másrészt mert X-Pro1-en még nem az igazi a Viltrox 85, de erről hamarosan írok egy bejegyzést. Mindenesetre nagy öröm a számomra, hogy a Viltrox nem csak remek objektíveket gyárt, hanem megbízható led fényforrásokat is. Mindezt az optikáihoz hasonlóan, pénztárcabarát áron.
Írás: Roszberger
Fotók: Joó Tibor, Roszberger, Viltrox
Modellek: Joó Tibor, Roszberger