Fénymódosítók rendszervakura
A fényképezés világában a rendszervakuk egyre fontosabb szerepet töltenek be, a profik és az amatőrök számára egyaránt. A vakuk alapvetően a megfelelő megvilágításért felelnek, a fénymódosítók által pedig szabályozható a fény iránya, minősége és textúrája, így komplexebb és változatosabb végeredményt kaphatunk.
Fénymódosítók rendszervakuk
Az egyik leggyakrabban használt fénymódosító a lágyító, vagy más néven diffúzor. Ezt a fajta eszközt sűrűn alkalmazzák portréfotózáskor vagy olyan helyzetekben, ahol a cél a fény lágyítása, hogy az arcon és egyéb felületeken elkerüljék a kemény árnyékok kialakulását. Egy jó minőségű diffúzor szétszórja a vakufényt, amitől a megvilágítás egyenletesebb és természetesebb lesz. A diffúzorok lehetnek beépített vagy különálló kiegészítők, többféle anyagból és formában készülnek, például lehetnek textilből, műanyagból vagy akár áttetsző gumi- és szilikonból.
Az irányított fénykibocsátásra specializálódott fénymódosítók, mint például a snoot és a grid, szintén elengedhetetlenek a kreatív fényképezés során. Az említett eszközök lehetővé teszik, hogy a fény csak egy adott irányba, vagy egy konkrét területre fókuszáljon. A snoot keskeny cső formájú, és arra szolgál, hogy a fényt egy koncentrált, kis területre irányítsa. Az eszköz ideális makrofotózásnál vagy, amikor egy adott részletet szeretnénk kiemelni. A grid a fény sugarainak szétszórását korlátozza anélkül, hogy teljesen lágyítaná azt, és ezzel egy természetesebb hatást kölcsönöz a kompozíciónak.
Említést érdemelnek még a színszűrők, melyek változatos árnyalatokat jelenítenek meg a fényképeken. Segítségükkel könnyedén hozhatunk létre drámai vagy éppen lírai hangulatot, azáltal, hogy a fény színét moduláljuk.
Más típusú fénymódosítók is beszerezhetőek, ilyenek a fényformáló ernyők és softboxok, melyek szintén különböző mértékben irányítják és lágyítják a fényt. Ezek jellemzően nagyobbak, ezért leginkább stúdiókörülmények között alkalmazhatóak, de léteznek kompakt változatok is a külső helyszíni fotózáshoz.