Az előző cikkben nagy vonalakban körüljártuk az állványok néhány fő tulajdonságát, kezdve a méretétől, színétől, garanciájától egészen az árakig. Most nézzünk kicsit mélyebben a tó fenekére. Nálunk nem tudott kialakulni az a fotós vagy videós szakmai kör vagy típus, aki csak egyféle területen vállal munkát. Mondjuk csak műtermi fotós munkát vállal. Miért? Mert a mai gazdasági helyzet nem tette lehetővé, hogy csak műtermi felvételekből megélhessen valaki. Erre az apró eszmefuttatásra csak azért tértem ki, mivel ez azt is jelenti, hogy nem lehet megúszni azt, hogy csak egy állványunk van és ezzel oldunk meg minden feladatot. Nem mindenhová ugyanavval a felszereléssel megyünk, hol autóval, hol tömegközlekedéssel, hol gyalog megyünk. Ez a döntés alapvetően meghatározza az állványunk sorsát. Ha hegyet mászunk és tájképeket készítünk akkor van aki csak nagylátószögű objektívet és kis zoom objektívet visz magával, amihez elég egy könnyű, kicsire összecsukható állvány. Egy ilyen állvány 1kg körüli súllyal rendelkezik, 29,8cm hosszú és 4kg terhelést bír. Magassága sem kevés, hiszen 155cm. Ha erre rátesszük a fényképezőgépet akkor máris szemmagasságba kerültünk, ami sok fotósnak még sok is. Nem hiszem, hogy egy hegyi kiránduláshoz bárki is elvinné a 4-5 kilós állványt magával. Egy könnyű alumíniumból készült állvány súlyát növelhetjük a fotóstáska ráakasztásával is. Az exponálást megoldhatjuk egy önkioldóval, ami akár rádió vezérlésű is lehet. Így biztos nem fog bemozdulni a kép. Ha még ennél is nagyobb biztonságra vágyunk akkor a tükör felcsapásával már teljesen biztosra vehetjük, hogy a kép nem fog bemozdulni. Ha az állvány szénszálból készült, akkor egész nyugodtan beleállíthatjuk a patakba, mert még csak rozsdásodni sem fog. Még a súlya is egy kicsit könnyebb a szénszálas állványnak mint az alumíniumnak. Persze ez a súlykülönbség annál nagyobb minél nagyobb az állvány súlya. Vannak egész kicsi úgynevezett makróállványok is. Nem kell lenézni őket, hiszen kis helyen nagyon sokszor szükség lehet rá. Barlangban ahol alig van bármire is hely, sokszor nem is a fényképezőt tesszük rá, hanem egy fényforrást. Vannak rugalmas állványok, amelyek mindenféle különböző formátumra rászoríthatóak, legyen az faág, korlát, rács stb. Ennek leghíresebb gyártója az amerikai Joby cég, aki sokféle típust és méretűt gyárt, mindenféle súlyhatárnak megfelelve. Mini vagy makró állványt használnak esküvői fotósok, műtermi fotósok is. Több ilyen pici állvánnyal egész műtermet alakíthatunk ki a természetben is. Szerintem ebben is olyan kreatívnak kell lenni, mint a fotózásban. Tudunk olyan vízalatti fotósról aki még lenn is használ állványt. Víz alatt ugyanis nem olyan könnyű egy helyben állni. Ha mi mozgunk is, az állványon lévő világítás vagy fényképezőgép addig egy helyben marad addig, ameddig mi akarjuk. Vannak olyan szorítók, amelyekre feltehető a fotó vagy videófej és máris megvan az állványunk.
A mai amatőr fotósok nagy tábora használ olyan speciális állványt, amelynek a középoszlopa a függőlegesből vízszintesbe állítható. A Benro cég állványa még ennél is többre képes, mivel nem csak derékszögre képes, hanem bármilyen szögben beállítható. Az ilyen állvány arra alkalmas, hogy a teljesen egyedi nézőpontot állítsunk be a fénykép elkészítéséhez. A japán Velbon cég készít kimondottan ülő vagy fekvő lessátorba is felállítható állványt, ami nagyon stabil, nagy súlyt bír megtartani. Persze az ára is ehhez igazodik. Szintén a Velbon cég készít madármegfigyeléshez állványt, ami a távcsöveket tartja rezgésmentese. Ha valaki bizonytalan a vásárlást illetően, alaposan körül kell néznie a hazai piacon, mert rengeteg semmit nem érő, használhatót találni, de ezekre már az árakból is könnyen rájöhetünk. Csak a mi honlapunkon egyedül, több mint 100 féle állvány közül lehet választani. Aki kéri, szívesen segítünk a tájékozódásban, még akkor is ha nem nálunk vásárol.
Több évtizede foglalkozom a fotográfiával hivatásszerűen, ennek ellenére a felszerelésemet folyamatosan fejleszteni kell. Soha nem éreztem úgy, hogy azt mondhattam volna, most már nem kell semmi új mert mindenem megvan amire szükségem lehet. Nem is olyan régen ki gondolt arra, hogy rugalmas, mindenhová feltekerhető állványok jelennek meg a piacon, vagy bármilyen sík felületre vákuumos tappancs segítségével rögzíthetek egy kamerát vagy világítást. Ma már több ilyen állvány mindig a felszerelésem részét képezik, hiszen így nem érhet váratlan meglepetés, azóta, amióta majdnem nem tudtam egy feladatot megoldani.
Nem is olyan régen barlangfotózásra hívtak, ahová a szokásos Joby rugalmas állványok nem voltak használhatóak, mivel az nyilvánvaló, hogy a több száz vagy ezer éves cseppkőhöz nem lehet felrakni, körbetekerni. Na de akkor hogyan tudok egyedi megvilágítást használni. A gyári beállítás nem a legideálisabb egy barlangban, legalábbis fényképezésre nem. Nem kell nagy dolgokra gondolni. Elég volt néhány Velbon miniállvány amire a manuális vakukat tettem, és már meg is volt az elképzelt megvilágítás. El tudtam rejteni őket, úgy, hogy a felvételeken nem látszottak csak a fényük. Nagyon egyszerűen tudtam az irányukat, teljesítményüket és terjedelmüket állítani, úgy ahogy nekem tetszett. Volt egy segítségem is, a barlang felügyelő, mivel Ő ismerte a barlang minden zegét-zugát és ellenőrizte, hogy nehogy olyan helyre tévedjek ahová nem lehet lépni. Mert a természetvédelem itt is nagyon fontos! De ez csak egy legutóbbi esemény leírása, mert számtalan eset van épületfotózásnál, makrófotózásnál, esti, éjszakai fotózásnál stb., ahol állvány nélkül vagy nem tudjuk elkészíteni a kívánt fotót vagy csak sokkal rosszabb minőségben. Pedig nem egy hatalmas összegű beruházásról van szó!