Egy jó fotó elkészítéséhez sok technikai paramétert kell beállítani. Viszont a technika önmagában sokszor kevés egy szép fotóhoz, a digitális fényképezés pedig több precizitást igényel, mint az analóg társa. Nézzük meg, melyek azok az alapvető fotózáshoz köthető fogalmak, amikkel érdemes tisztában lenni ahhoz, hogy a kívánt minőségű képet el is tudjuk készíteni.
AE
Az automatikus expozíció rövidítése. A fényképezőgép expozíciós érzékelője megméri a tárgy fényességét, és automatikusan kiszámítja az expozíciót. Általában háromféle AE program közül választhatunk: Program (P), Blende Prioritású (A, Av) és Zársebesség Prioritású (S, Tv).
AEB
Automatikus Expozíció Sorozat
AF
Automatikus fókusz. Ez a funkció automatikusan fókuszálja fényképezőgép lencséjét. Auto fókuszként is ismert.
AF segédfény
Ez egy kis lámpa vagy lézer fényforrás, amely az élességállítás közben rövid időre felvillan és megvilágítja a fókuszáláshoz szükséges sötétebb területet. A segédfény hatótávolsága is korlátozott, leginkább 2-3 méter távolságra hatásos, az erősebbek esetleg 5-7 méterig nyújthatnak segítséget.
Bajonett adapter
A bajonett adapter vagy más néven bajonett átalakító adapter egy olyan szerkezet, mely a fényképezőgép váz és az objektív közé helyezhető így lehetőségünk van arra, hogy például egy Sony E bajonettes fényképezőgéphez egy Canon EF objektívet csatlakoztathassunk. A bajonett adapterek választékában találhatók manuális fókuszálásra tervezett darabok, de léteznek olyanok is, amelyek lehetővé teszik az automatikus fókuszálást és az EXIF-adatok továbbítását is.
Akkumulátor
Az akkumulátor elektromos energiát tároló berendezés, amely töltésekor a beáramoltatott villamos energiát vegyi energiává alakítja, mert ebben a formában huzamosabb ideig raktározni tudja. Használatkor a vegyi energiát visszaalakítja villamos energiává. A fényképezőgép, külső vaku, és egyéb eszközök áramellátását biztosítja.
Akkumulátor töltő
Az akkumulátorból kivett energia vissza dolgozására szolgáló eszköz.
Algoritmus
A feldolgozó vagy munkavégző utasítások készlete, melyek nagy pontosságuk miatt függetlenül végrehajthatóak egy mechanikus vagy elektronikus eszköz segítségével. Algoritmusok például az összeadás és a kivonás, stb. Ide tartoznak még a programozási nyelvekben található utasítások is. Az algoritmusok segítségével a számítógépek meg tudnak oldani bizonyos problémákat. Képszerkesztésnél az algoritmusokat a képek módosításánál használják.
Állvány fej
Az állvány lábaira csatlakozik, és a fényképezőgépet rögzíti helyén. A tányéros és a golyós típusú fejek lehetővé teszik a fényképezőgép tetszőleges szögben történő beállítását.
Analóg
A digitális ellentéte. Az analóg adatok egyértelműen meghatározott lépések nélkül kapcsolódnak egymáshoz. (Például egy szivárvány színei nyilvánvalóan nem választhatóak szét). Az analóg fotótechnikában a filmre jutó fény változtatás nélkül rögzül. Ami változásokat idézhet elő, az objetív minősége, a film minősége. A digitális technikában az elkészült fotó milyensége az objektív minőségén túl nagyban függ a szenzor és a képfeldolgozó algoritmustól is, ugyanis a szenzorra jutó fény információit digitalizálja a fényképezőgép.
Analóg digitális átalakítás
Analóg-digitális átalakítás. Az analóg jelet (például egy fotó) számítógépes feldolgozásához először digitalizálni kell (adott matematikai formátumú bináris adattá kell alakítani). A képeket általában digitális féyképezőgép vagy lapolvasó segítségével digitalizálhatjuk
Analóg-digitális konverter
Analóg-digitális konverter. Analóg információt digitális adattá átalakító hardver eszköz.(AD-konverzió)
APS-C
Az APS-C a digitális fényképezőgépek szenzorának egyik mérete. Neve az Advanced Photo System type-C betűszóból áll össze. Az APS-C méretű szenzor mérete 25.1 × 16.7 mm, ami 3:2-es képaránynak felel meg. Ez egyébként a full-frame, vagy más néven 35 mm-es kisfilmes méretnél 1,5x kisebb.
Asztigmatizmus
Ez egy lencsehiba az objektívek esetén. Az asztigmatizmus (nem pontszerű leképezés) oka, hogy az optikai tengelytől viszonylag távol eső tárgypontból kiinduló fénysugarak közül a lencsén való áthaladás után a vízszintes síkban haladók nem azonos pontban egyesülnek, mint a függőleges síkban haladók. Ugyanúgy, mint a tükör esetén, még ha keskeny fénynyaláb esik is a lencsére, ha az optikai tengellyel nagy szöget zár be, nem egyetlen pontba képződik le, hanem két rövid, egymásra merőleges, éles vonallá húzódik össze. Az egyik vonal a lencséhez közelebb, a másik a lencsétől távolabb keletkezik. A két képvonalat a tárgypontból különböző irányban induló sugarak hozzák létre.
Árnyékrészletek
Az árnyékrészletek a kép sötét területein található finom textúrák és információk. Ezek megőrzése kritikus a kontrasztos jelenetek esetében, ahol a részletek elveszhetnek a mélyfekete árnyékokban.
Bajonettzár
Egy puska bajonettjéhez hasonlóan az ilyen rögzítéssel rendelkező objektívek egyetlen mozdulattal helyükre rögzíthetők. Ez a típusú objektív rögzítés legelterjedtebb a tükörreflexes és MILC fényképezőgépek körében.
Beauty dish
A Beauty dish a model, divat és portréfotózás egyik legkedveltebb fényformálója. Fénye karakteres, lágyabb egy sima reflektornál de keményebb a softboxénál. A beauty dish belső felülete fehér vagy ezüst.
Bitmap
Digitális képek megjelenési formája, amelynél a számítógép memóriájában egy bit egy képpontnak felel meg a képernyőn vagy a nyomtatón.
Bitmélység
Színmélység.
Blende
Más néven rekesz. A rekesz az objektív belsejében található szerkezet, amelynek az a szerepe, hogy az objektív által a képérzékelőre vetített kép fényerősségét szabályozza. Gyakorlatilag egy változtatható átmérőjű lyuk (rekesznyílásnak nevezik). Kisebb átmérőjénél kisebb a vetített kép fényessége, és fordítva. Nem csak a fényerősség szabályozására alkalmas, de a fotón a mélységélesség beállítására is. Minél szűkebb a rekesz, annál nagyobb a mélységélesség.
Bluetooth
A Bluetooth rádiós adatátviteli szabvány által vezeték nélkül továbbíthatunk adatokat különböző, egymástól rövid távolságra lévő digitális készülékek között. Ennek feltétele, hogy a szóban forgó készülék Bluetooth-kompatibilis legyen, és megfelelő adapterrel rendelkezzen.
Bokeh
Japán eredetű szó, jelentése „elmosódás”. Ezt a puha, homályos hatást úgy érhetjük el, ha a hátteret fókuszon kívül helyezzük amikor rögzítjük a témát. Ehhez szükség van egy gyors és nagy rekesznyílású objektívre. Egyszerűen mondva a bokeh művészi minőségű fókuszon kívüli háttér.
Boom állvány
Más néven gémes állvány. A lényege, hogy az állvány egy ponton "megtörhető" a rudazat felső része keresztbe forgatható. Az így kapott keresztrúdra rögzíthető a vaku, a hátulsó részére érdemes súlyt akasztani, amivel kiegyensúlyozható a vaku és a fényformáló tömege, ezzel is megtartva a stabilitást. Elsősorban portré fotózásnál alkalmazzák. Az állvány kialakításának köszönhetően a normál állványhoz képest sokkal kreatívabb fényeket idézhetünk elő.
Bracketing
A bracketing egy sorozatfelvétel, amely során több képet készítünk különböző expozíciós beállításokkal. Az így készült képeket utólag összeilleszthetjük egy HDR (High Dynamic Range) képpé, ami jobban megjeleníti a fényképen található fények és árnyékok részleteit.
Bridge kamera
A "híd" fényképezőgép átmenetet alkot a kompakt és a tükörreflexes fényképezőgép között. "Tükörreflexes" keresővel rendelkezik, objektíve azonban nem cserélhető.
Brillancia
A brillancia, a tárgykontrasztok visszaadásának képessége, hibája esetén a sötét, árnyékos részek kontrasztja lecsökken, színes fátyol keletkezhet, például mikor szórt fény éri a képsíkot. Az objektív lencsefelületének tükröződésmentesítésével (bevonat), a belső matt felületek visszaverődés-gátló festésével és napellenző használatával javítható.
Candela
A fényerősség mértékegysége (cd). 1 cd = 1/683W per szteradián.
Ccd
A CCD az a képérzékelő, amely az objektívbe érkező fényt elektronikus jelekké alakítja át. A CCD-n található képpontok, pixelek nagyságától függ a kamera vagy fényképező fényérzékenysége - minél nagyobb egy-egy elemi képpont a CCD-n, annál több fényt lehet vele befogni. Alapvetően a mozgókép rögzítésére alkalmas kamerák között 1 és 3 CCD-s rendszereket különböztetünk meg. Míg az 1 CCD-érzékelő esetében az összes színt ugyanaz a chip fogja be és dolgozza fel, addig a professzionális technológiából átvett 3-CCD-s rendszerben mindhárom alapszín, a piros, a zöld és a kék számára külön chip áll rendelkezésre. Így jelentős mértékben megnő a felbontás, s ezáltal a legfinomabb színárnyalatok is visszaadhatók, és a képek kifejező mélységgel, valósághűen jelennek meg.
Coolpix
A Nikon általános felhasználású digitális fényképezőgép modelleinek elnevezése.
Cross processing
A cross processing egy kísérleti fotóelőhívási technika, ahol a diapozitív filmeket negatív film előhívóval keltik életre, vagy fordítva. (Nem csak diapozitív és negatív filmek közötti előhívási technikát jelent, hanem más filmek közötti előhívást is.) Ez a folyamat szokatlan színárnyalatokat és kontrasztot eredményez, sokszor telített színeket és egyedi színskálát hozva létre. A cross processing híres a véletlenszerű, kiszámíthatatlan eredményei miatt, és sűrűn alkalmazzák a kreatív fotózásban, hogy művészi hatást adjanak a képeknek.
Csatlakozó saru
Különféle tartozékok, mint pl. vaku, derítőfény vagy mikrofon csatlakoztatási lehetősége. Megkülönböztetünk aktív (intelligens) és passzív csatlakozósarut. Egy aktív (intelligens) csatlakozósarun keresztül nemcsak a csatlakoztatott tartozék eszköz áramellátása biztosított, hanem kommunikáció is végbe megy a kamera és a csatlakoztatott külső eszköz között. Így pl. a kamera képes pontosan bemérni, milyen erősségű villanásra van szükség, és a vaku ennek megfelelően lép működésbe.
Cserelap
A fényképezőgép háromlábú állványra történő rögzítésének az eszköze. Ha több fényképezőgép vázat használunk, érdemes mindkettőre felrögzíteni egy ilyen cseretalpat mert meggyorsítja az állványon való vázcserét.
Denzitás
A denzitás (feketedés) a képárnyalatokat jellemzi a ráeső fényerősség és az átengedett fényerősség hányadosának logaritmusaként. Az elkészült felvétel árnyalatainak fényelnyelő, fényátbocsátó képességét fejezi ki. (A 100%-os fényátbocsátás 0, míg a 10% 1 értékű.)
Derítőlap
Általában portréfényképezésnél használatos. Nagy fényvisszaverő tulajdonsággal rendelkező eszköz, melyet egyaránt használhatunk stúdióban és szabadban. A derítőlap egy nagy méretű fehér, fekete, ezüst vagy aranyszínű felület. A fekete felülettel általában árnyékolunk, a fehér, ezüst és arany felületekkel az árnyékos részeket derítjük. Ezt úgy kell elhelyezni, hogy a róla visszaverődő fény az árnyékos témarészletre jusson.
Derítőlap tartó állvány
Egy lámpaállványból és egy keresztrúdból, illetve a keresztrudat az állványhoz rögzítő csatlakozóból áll. Ha nem áll rendelkezésre asszisztens, akkor ezzel lehet a derítőlapot rögzíteni.
Dia
A diapozitív film rövidítése. Kétoldalas filmként is ismert. A diafilm hordozóra felvitt fényképészeti emulzió, melyet vetítéssel vagy hátulról vetítéssel lehet megjeleníteni. A diafilmek speciális előhívást igényelnek. A diával való munka sokkal pontosabb expozíció beállítást igényel, mint a negatív filmre történő fotózás esetén.
Diffrakció
A diffrakció akkor lép fel, amikor a fény áthalad egy kis nyíláson, például egy rekesznyíláson, és ezáltal szétszóródik. Ez a jelenség a képélesség csökkenését okozhatja, főleg kis rekeszértékeknél (nagy f-számok).
Diffúzor
A diffúzor egy olyan eszköz, amely lágyítja a fényt és csökkenti vagy megszünteti az árnyékok élességét, de képes redukálni a fény mennyiségét is. A diffúzort gyakran használják stúdióvakunál vagy a beépített vaku előtt, hogy a fény ne legyen túl durva, valamint direkt, ezáltal természetesebbé, lágyabbá válik a megvilágítás. A diffúzorok különböző anyagokból készülhetnek, és többféle formában állnak rendelkezésre a különféle fényformálási igényekhez.
Digitális zoom
A kép középső területét a fényképező szoftvere kivágja, majd szimmetrikusan növeli annak méretét, úgy, hogy az egyes pixelek környezetébe további pixeleket épít be, a felbontás megtartása mellett, melynek színét, fényességét elektronikusan kalkulálja ki a gép. A művelet eredményeképpen a kép részletessége csökken.
Digitalizáló tábla
A digitális rajztábla egy sík felületű tábla, amelyen a felhasználó egy tollhoz hasonló eszközzel dolgozik: rajzol, ír vagy „fest”. Az eredmény általában nem jelenik meg a táblán, hanem a monitoron lesz látható. Az egyszerűbb digitalizáló táblák feladata, hogy helyettesítsék az egeret. Előnyük, hogy a kurzor mozgatása a segítségükkel sokkal gyorsabbá és pontosabbá válik. Így az irodai alkalmazások hatékonyságának növelésében és az egyszerűbb feladatok elvégzésében van jelentős szerepük. Mindezek mellett sokkal finomabb és pontosabb retusálási lehetőséget biztosít a fotószerkesztő programokban.
Dioptria
A lencse fénytörő képességének mérésére szolgáló egység. A fotózásban közeli felvételek készítésére alkalmas objektívek esetében használatos, valamint akkor, ha a keresőt a felhasználó látásának megfelelően szeretnénk beállítani.
Dinamikatartomány kompresszió
A lencse fénytörő képességének mérésére szolgáló egység. A fotózásban közeli felvételek készítésére alkalmas objektívek esetében használatos, valamint akkor, ha a keresőt a felhasználó látásának megfelelően szeretnénk beállítani.
Distortion
Hibás képmegjelenítés. Általában a nagy látószögű objektívek a teleobjektíveknél nagyobb mértékben torzítanak.
Dpi
Megadja hüvelykenként a pontok számát, amit egy szkenner képes leolvasni, illetve egy nyomtató rendszer képes előállítani horizontálisan és vertikálisan. Minél nagyobb a felbontás, annál jobb a megjelenítés minősége.
DPOF
Ez a betűszó a (Digital Print Order Format) rövidítése. Ez a kamerafunkció lehetővé teszi az egyéni nyomtatási információk regisztrálását a tárolóegységekbe.
DSLR
Digitális tükörreflexes fényképezőgép. Az elnevezés az angol Digital single-lens reflex camera névből ered.
Dual autofocus
A latin "hybrida" = félvér, korcs szóból ered. Az aktív és passzív autófókusz kombinált rendszere.
E-TTL
Az Evaluative Through-the-Lens (kiértékelő objektíven keresztüli) kifejezés rövidítése. A Canon által kifejlesztett vakuteljesítmény-mérő és kompenzáló eljárás. A TTL vakuteljesítmény-kompenzációval és méréssel ellentétben a vaku fényét nem a vakufénymérővel méri, hanem a prizmában lévő multiszegmens fénymérővel, a blende teljes nyílása mellett. Először villan egyet nyitott blendével, megméri a fényt és kalkulál a két külön mérőcella (egyik a villantás, másik a környezeti fény erősségét méri), majd másodikra elkészíti a felvételt a kiszámított értékek alapján. Így lehetővé válik a villantás és a környezeti fény pontos kiegyensúlyozása. Az E-TTL vakuteljesítmény-mérés és kompenzáció segítségével közvetlenül a vaku villantása és az expozíció előtt ultra rövid (az emberi szem számára láthatatlan ) mérő-elővillantást bocsát ki, amelyet az erre alkalmas fényképezőgép és vaku elektronikusan állít be. Ezért az E-TTL rendszer csak a megfelelő Canon fényképezőgépekkel és vakukkal működik.
Elektronikus kereső
Az elektronikus kereső egy kis LCD kijelző, amely az objektíven át látható képet mutatja, csakúgy, mint a normál tükörreflexes kereső. Ezt a CCD segítségével oldja meg, mely folyamatosan információkat küld a keresőnek a rögzített képről. Ennek eredményeként sokkal könnyebb a képet megkomponálni, mert a fotós pontosan azt látja, amit a fényképezőgép rögzíteni fog. További előnye, hogy a felvétellel kapcsolatos adatok, mint pl. a kép sorszáma és beállításai szintén megjeleníthetőek a kijelzőn.
Élesség
Annak mértéke, ahogyan a téma elkülönülő részletei megjelennek a negatívon és a papírképen.
Emulzió
A filmen lévő fényérzékeny réteg.
EV
A fényérték rövidítése. A megvilágítottság mértékét fejezi ki. F1.0 alapexpozíciós valamint 1 másodperces zársebességet "EV0" alapértékként véve az EV minden növekedése a blende vagy a zársebesség egy szinttel történő növelését jelenti. Egy fényértékenként növelve duplázódik, csökkentve pedig feleződik. ISO esetén pl.: ISO 100, ISO 200, ISO 400 stb.
EXIF
A kicserélhető képállomány (Exchangeable Image File) elnevezésének a rövidítése. Ez a digitális fényképezőgépek által alkalmazott képi adatformátum lehetővé teszi a kép miniatűrjének, előképének és a fényképpel kapcsolatos információknak a képállományok fejlécében történő tárolását. A fényképpel kapcsolatos információk között megtalálható az idő, a dátum, a fényképezőgép neve, a fókusztávolság, a blende, a zársebesség, az expozíció, a fehéregyensúly, a szerző neve és más adatok. Ezeket az adatokat az "exif-ismerő" képfeldolgozó programok képesek kiolvasni és megjeleníteni.
EXIF adatok
Ez a digitális fényképezőgépek által alkalmazott képi adatformátum lehetővé teszi a kép miniatűrjének és a fényképpel kapcsolatos információknak a képállományok fejlécében történő tárolását. A fényképpel kapcsolatos információk között megtalálható az idő, a dátum, a fényképezőgép neve, a fókusztávolság, a blende, a zársebesség, az expozíció, a fehéregyensúly és más adatok.
Exponáló gomb
Az exponáló gomb megnyomásával készítünk felvételt. Az auto fókuszos fényképezőgépeken az exponáló gombbal rögzíthető az élesség, ha félig lenyomjuk.
Expozíció
Az objektív által vetített kép fényének hatása a filmet vagy érzékelőt érő fény mennyiségétől függ, és ezt a fénymennyiséget nevezzük expozíciónak (más szóval megvilágításnak).
Expozíció kompenzáció
Ha gépünket valamely automata módban használjuk, a fénymérés után maga állítja be a szükségesnek ítélt rekeszt és záridőt. Vannak azonban esetek, amikor a gép által mért értékeket felül kell bírálnunk. Az expozíció kompenzáció segítségével "sötétíthetünk", vagy "világosíthatunk" a képen.
Expozíciós idő
A záridővel megegyező fogalom. Az az időtartam, amig a zárszerkezet nyitva van.
Élességkiemelés
Az élességkiemelés funkció vizuális visszajelzést ad a keresőben vagy a kijelzőn, kiemelve a kép éles részeit. Elsősorban manuális élességállításnál hasznos, mert pontosan megmutatja, hogy melyik terület van fókuszban.
F stop
A rekesznyílás (blende) értékét jelöli. Az általánosságban használt f értékek az F2.0, F2.8, F4.0 és más értékek. A kisebb értékek azt jelentik, hogy több fény juthat a fényképezőgép belsejébe. Ahogyan az érték növekszik, úgy csökken a rekesznyílás és a fényképezőgépbe jutó fény mennyisége.
Fájlformátum
Leírja a fájl tartalmát. Általános fájlformátumok: a szövegfájlokat, az (Egységbezárt PostScript) fájlokat, a for ”TIFF” képfájlokat jelöl.
Fehéregyensúly
A megvilágítás színének (színhőmérsékletének) függvényében úgy kompenzáljuk a fénykép létrehozásakor a kép színeit, hogy a valóságban fehér (semleges szürke) színű tárgy a képen fehér (semleges szürke) színű legyen, és feltételezzük, hogy akkor a többi szín is egyensúlyba kerül, a kép színhelyes lesz. Azaz a színeket úgy kompenzáljuk, hogy a fehér színt hozzuk egyensúlyba. Innen származik az elnevezése.
Felbontás
Az egyes képrögzítésre alkalmas eszközök által rögzített vagy sokszorosított képek részletességének mértéke (pont/hüvelyk (dpi) vagy cm) Monitorok vagy nyomtatók esetében a kijelezhető képpontok mennyisége. Amikor képrögzítő eszközök esetében (például digitális fényképezőgép vagy lapolvasó) használják, a felbontás jelentése, hogy hány képponttal rögzíti az eszköz a képet. Az eredményt dpi-ben (pont/hüvelyk, 1 hüvelyk=2.54cm), a vízszintesen és függőlegesen elhelyezkedő képpontok szorzatával (például 2.288 x 1,72) vagy lpmm-ben (sorpár/mm, amely az egy milliméterre jutó vékony fekete és fehér csíkok mennyiségét adja meg) határozzuk meg. Egy jó minőségű kis film körülbelül 150 lpmm (300 dpi, 118 pont/cm-re felkerekítve) felbontású. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a felbontás, annál jobb a minőség.
Fény
A fény elektromágneses sugárzás: az elektromágneses sugárzásoknak azon hullámhosszú tartománya, amelyet az emberi szem érzékelni tud. Az emberi szem a 390 és 750 nanométer hullámhosszak közé eső elektromágneses sugárzást érzékeli.
Fényérték
A fényérték az expozíciós beállítások kombinációjának mértéke, amely a jelenet világosságát meghatározza. Magasabb fényérték világosabb képet eredményez, míg alacsonyabb fényérték sötétebbet.
Fényformáló
Akár villanófénnyel, akár folyamatos fénnyel dolgozunk, a fényforrás elé érdemes fényformálót helyezni. A fény tulajdonságait határozhatjuk meg vele, hogy mennyire legyen a fény lágy vagy kemény. Ezek általában a különböző ernyők, softbox-ok, beauty dish, reflektor stb.
Fénymérés
Expozíció mérési eljárás, amely a témát érő fény mennyiségének mérésén alapszik. (visszavert fény mérése, Digitális ESP/szelektív többpontos fénymérés, középre súlyozott átlagoló fénymérés, spot fénymérés)
Fénymérő
Alapjában véve a fényképezőgépek is rendelkeznek fénymérővel, amik a témáról és környezetéről visszavert fényt mérik. A fénymérő egy olyan eszköz, ami a beeső fényt méri, ennek köszönhetően sokkal pontosabb expozíciós beállításokat tudunk eszközölni. A komolyabb fénymérők képesek mérni akár a sík felületre érkező fényt is, sőt a folyamatos fény mellett a villanófény mérésére is alkalmasak lehetnek.
Filter
Átlátszó, a legtöbbször színezett üveg vagy műanyag lap, amelyet az objektív elé helyezve különböző hatásokat hozhatunk létre. A digitális filter a képszerkesztő programok egyik opciója, amely a képeken bizonyos változtatásokat tesz lehetővé, pl. szín és fényerősség vagy rövidülésben kirajzolt kép.
Firmware
ROM-on tárolt szoftver, amely a fényképezőgép vagy objektívek működését támogatja.
Fotós háttér
Elsősorban portré fotózáshoz használatos eszköz, amit a modell mögé vagy annak környezetében helyeznek el, ezzel is meghatározva a fotók hangulatát. Több verzióban is létezik. Lehetnek homogén hátterek vagy valamilyen mintás kreatív hátterek. Nem csak színre és mintákra változatos, de méretekre is és a használt anyaguk szempontjából is. Az egészen kicsi 70x150-es mérettől egészen a több méteres nagyságrendig elérhetők. Anyagukat tekintve a textiltől a különböző vinyl megoldásokig sokféle létezik. Az anyaghasználat terén fontos, hogy csillanás mentes réteggel legyenek ellátva.
Fókuszbővítés (focus stacking)
A fókuszbővítés technikája során több képet készítünk különböző fókusztávolságokkal, majd ezeket utólag összeillesztjük egyetlen, nagyobb élességi tartománnyal rendelkező képpé. Ezt főleg makrofotózásnál alkalmazzák, ahol az élességi tartomány alapból igen kicsi.
FPS
A másodpercenként megjelenített képek száma.
Full frame
Full frame, azaz kisfilmes képkocka (36×24mm) méretű szenzor. Leica képkockának is szokták nevezni, ugyanis a történelem során a Leica gyártotta az első 35mm-es kisfilmes fényképezőgépet, ami esetén egy képkocka éppen akkora volt, mint a full frame fényképezőgépek szenzora.
Gamma korrekció
A Gamma-korrekcióval a kép fényessége és színeinek élessége szabályozható. Ezáltal a pontos részletek a sötétben játszódó jeleneteknél jobban láthatók, és a kép mélysége is megmarad. Ha a Gamma korrekció értéke magas, a kép világosabb tónusú lesz kevésbé telt színekkel, míg ellenkező esetben sötétebb árnyalatok és valamivel teltebb színek jellemzik a képet.
GIF
A képállományok egyik formátuma. Az állományok mérete általában kicsi, ezért a gif állományokat leginkább honlapokon alkalmazzák.
Gobo
A gobo egy olyan eszköz, amelyet a fényforrás elé helyeznek, hogy árnyékot vagy mintát hozzanak létre a képen. A gobok általában kivágott mintával vagy mintázattal rendelkező lapok, amelyek a világítás útjába helyezve szabályozhatják a fény alakját. Ezeket elsősorban stúdiókörnyezetben vagy színházakban alkalmazzák, hogy különleges hatásokat érjenek el. Egy rácsmintás gobo segítségével akár irányított fényt hozhatunk létre.
Gömbfej
A gömbfej tulajdonképpen egy fotós állványfej. Egy gömb segítségével állíthatjuk be a kívánt szögbe a fényképezőgépünket. A gömbnek hála nem csak horizontális és vertikális irányba állítható, hanem szinte bármilyen szögbe, ha az állványunk kialakítása lehetővé teszi, akár 360 fokos szögben állítható a fényképezőgépünk.
Gyújtótávolság
Az a távolság, amelyre a képérzékelő síkjától mérve el kell helyezni az objektívet ahhoz, hogy a párhuzamos fénysugarakat a legkisebb átmérőjű képpontban egyesítse, az objektív gyújtótávolsága (más néven fókusztávolsága). Jele f (az F jelölés is szokásos). Általában mm-ben szokás megadni, például f=50 mm.
Halszem objektív
A közel 180°-os látószögük miatt ezekkel az objektívekkel meglehetősen szürrealisztikus képet alkothatunk. Átlós típusú halszem objektív használata esetén a teljes képmezőt kitölti a kép, mig kerek objektív használatával kerek kép keletkezik a képmezőn. A legtöbb halszemobjektív torzúlt képe perspektíva korrekcióval ha nem is minden esetben 100%-osan, de jelentős mértékben kiegyenesíthető, így adott esetben egy sima nagylátószögű objektívként is használhatók.
HDR (High Dynamic Range) fotózás
A HDR fotózás olyan technika, amely során több képet készítünk különböző expozíciós értékekkel, majd ezeket utólag összeillesztjük egy képpé. Az így létrehozott kép nagyobb dinamikus tartományt mutat, amely jobban tükrözi a valósághű fény- és árnyékviszonyokat.
High Key és Low Key fényképészet
A High Key és Low Key fényképészet olyan technikákat jelent, amelyekkel a képeken szándékosan nagy fény- vagy sötét árnyalatokat hozunk létre. A High Key képek világosabbak, míg a Low Key képek sötétebbek és általában drámaibb hatást érnek el.
Hiperfokális távolság
A hiperfokális távolság az a pont, ahol a fókusztávolságnál kezdődően a legnagyobb élességi tartományt érhetjük el. A hiperfokális távolság megfelelő beállításával éles képeket készíthetünk a közeli előtértől a távoli háttérig.
Hisztogram
A kép fénysűrűség megoszlást kirajzoló grafikon (a sötét és világos képpontok eloszlásának ábrázolásával). Ezt az adatot az expozíciós idő megítéléséhez lehet felhasználni.
Hordótorzítás
Hordó torzítás akkor fordul elő, amikor a kép szélei kifelé görbülnek, amit általában széles látószögű objektíveknél lehet megfigyelni. Ez a torzítás korrigálható utólagos képszerkesztéssel vagy speciális objektívekkel.
Hot shoe
Kapcsos csatlakozó külső vakurendszer csatlakoztatására (vagy egyéb tartozékok, mint távirányítók, vaku adapterek), mely általában a fényképezőgép tetején található. Két fém sínből áll, amelynek közepén általában egy vagy több elektromos csatlakozó helyezkedik el a fényképezőgép és a vaku közötti kommunikáció biztosításához. Ha nincs rajta ilyen csatlakozó, akkor tartozék papucsról van szó, A vakun szintén van egy ilyen csatlakozó, valamint egy rögzítő szerkezet, ami megakadályozza, hogy kicsússzon a vakupapucsból.
Illustrator
A szó jelentése: rajzoló. Az Adobe népszerű grafikai programja.
Infraszűrő
Az infravörös fénysugárzás a látható spektrum távoli vörös tartományában kb.×50 nm-nél kezdődik, és 1000 nm-en túl húzódik. Ez a sugárzás puszta szemmel nem látható. Az infraszűrő átnézetben majdnem teljesen átlátszatlan, mivel a szűrőn a látható fényből csak a legtávolabbi vörös, továbbá az infravörös sugarak képesek áthaladni. Mivel a tárgyak a látható fénytől eltérően verik vissza az infravörös sugarakat, az infravörös fényképezés nagyon érdekes, néha meglepően különleges és kreatív hatású felvételeket eredményez. Az infravörös fény természetéből adódóan a szűrőfaktor értéke és a szükséges expozíció kompenzáció mértéke nagyon eltér a látható fényre jellemzőtől, és nagyban függ a megvilágítási körülményektől.
ISO
A nyersanyag vagy szenzor fényérzékenységének kifejezésére szolgáló érték. Az ISO lehet még a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (International Standard Organization) rövidítése is. Mivel nem létezik hasonló meghatározás a digitális fényképezőgépek számára, itt az "ISO 100-zal megegyező" kifejezést alkalmazzák. A nagyobb ISO érték azt jelenti, hogy a fényképezőgép jobb minőségű képeket tud készíteni gyengébb fényviszonyok között is, bár ilyen esetben tisztában kell lenni azzal, hogy a magasabb ISO tartományban már megjelenhet a képzaj.
Jel zaj arány
A jel/zaj arány (Signal-to-Noise) kifejezés rövidítése. A képi adatokban a zaj mennyiségét fejezi ki. Ha egy kép jel/zaj aránya magas, az azt jelenti, hogy a kép zajszintje alacsony.
JPEG
A JPEG egy olyan formátumszabvány, amelyet állókép-adatok tömörítésére használnak. A JPEG visszafordíthatatlan tömörítést végez, végeredményként a fotó minősége fordítottan arányos a tömörítési aránnyal. A JPEG-t nagyon gyakran alkalmazzák weblapoknál, akárcsak a GIF formátumot.
Kártya adapter
Memória kártyák esetén használatos. Például a fényképezőgépünk SD kártyát fogad be, de nekünk csak micro SD kártyánk van, akkor ez a probléma áthidalható egy micro SD - SD adapterrel. Az adapterbe kell helyezni a kisebb kártyát, aminek köszönhetően normál SD mérete lesz és így már behelyezhető a fényképezőgép SD foglalatába.
Kártyaolvasó
Olyan eszköz, amely a memóriakártyák adatait továbbítja a számítógép felé. Laptopok esetén ez egy beépített eszköz a készülékbe, de lehet találni külön USB csatlakozással rendelkező külső kártyaolvasót is.
Kelvin
A fény színhőmérsékletének kifejezésére használt érték.
Képarány
A kép magasságának és szélességének arányát jelenti.
Képpont
A digitális képek egyszerűen apró négyzetek vagy pontok összességei. Ezeket a pontokat képpontoknak vagy pixeleknek hívják. Ha egy képérzékelő szenzor képpontjairól beszélünk, akkor ez az egység legkisebb elemi részeit jelenti.
Képstabilizátor
A felvételek közben a szabad kéz bemozdulása, remegése sajnos gyakran elkerülhetetlen. A kamera menüből bekapcsolható képstabilizátor jelentős mértékben csökkenti ezeket a kellemetlen hatásokat. A digitális fényképezőgépeket, modelltől függően, úgynevezett szenzor mozgatásos képstabilizátorral vagy optikai képstabilizátorral látták el. Az Optikai képstabilizátorhoz az objektívben egy kiegészítő mozgó lencse-blokk tartozik, amely gyro szenzorokkal áll közvetlen kapcsolatban. A rendszer érzékeli a készülék bemozdulását, és a lencse-blokkot ellentétes irányban mozdítja el. Ezzel a kéz magas frekvenciájú remegése optikai úton közömbösíthető a kép minőségének romlása nélkül. A szenzorstabilizátor esetén maga a képérzékelő szenzor képes több irányú tengelyen elmozdulni amivel kiküszöbölhető a kéz remegése.
Képszerkesztő program
Egy olyan számítástechnikai szoftver, mely grafikusan megjelenített tartalom készítésére és módosítására alkalmas.
Képzaj
A Szín nem megfelelő reprodukciója egy képen, például pontok olyan területen, melynek teljesen fehérnek kell lennie. (Zaj)
Kézi fehéregyensúly (custom white balance)
A kézi fehéregyensúly beállításával sokkal természetesebben készíthetők a képek. Erre akkor van szükség, amikor a fényforrás színhőmérséklete hatással van a fotózandó felület színére és szeretnénk a színveszteséget, módosulást elkerülni.
Kereső
A fényképezőgép azon része amelyen keresztül komponálhatjuk a képet. Több típus létezik, például átnézeti kereső, optikai kereső, elektronikus kereső.
Kómahiba
Az üstököshibának is nevezett jelenség abban nyilvánul meg, hogy az optikai tengelytől távolabbi képpontból érkező sugarak nem egy pontban egyesülnek, hanem egy üstökösszerű fénycsóvát alkotnak a képsíkon. A hiba rekeszeléssel nagymértékben javítható.
Kompakt digitális fényképezőgép
Ezeket a könnyen kezelhető modelleket kisebb méreteik és csökkentett súlyuk teszi ideálissá utazáshoz és minden napi használatra.
Kompozíció
A kompozíció az elemek olyan elrendezése egy művészeti alkotásban, ami kifejez valamit. Célja az elemek megfelelő kiválasztása és elhelyezése, ami által a szemlélődő számára érzéseket, gondolatokat közvetít. A kompozíció fontos szempont a fényképezésben, és lényeges eleme a rajzolásnak, festészetnek is.
Kontraszt
A kép világos és sötét részei közötti tónuskülönbség. Ha két kép azonos motívumot ábrázol és az egyiken két adott részlet tónusának különbsége nagyobb mint a másikon, akkor ennek nagyobb a kontrasztja.
Konverter
Az objektív kiegészítője , amely növeli vagy csökkenti a gyújtótávolságot (Makró konverter, telekonverter, nagy látószögű konverter).
Közgyűrű (extension tube)
A közgyűrű olyan eszköz, amelyet a fényképezőgép és az objektív közé helyezünk, ezzel megnövelve a lencse és a szenzor közötti távolságot. Ennek segítségével jobb nagyítást érhetünk el, főleg makrofotózás esetén hasznos.
Központi zár
A központi zár az írisz blendéhez hasonlóan lamellákból áll, leggyakrabban 3 vagy 5 db-ból. Legtöbb esetben az objektív belsejében, a rekesz (írisz blende) mögött, vagy ritkábban az objektív mögött található. A működése nagyon egyszerű, egy rugós szerkezet a beállított záridőnek megfelelő ideig elfordítja a lemezkéket úgy, hogy azok nem képeznek akadályt a fény útjában. A kör alakú nyílás teljesen szabaddá válik, majd az idő letelte után a lamellák ismét összezárnak. Központi zár alkalmazása esetén a záridő teljes időtartama alatt a képérzékelő vagy film teljes felületét eléri az objektív által vetített kép. Ez lehetővé teszi, hogy elvileg bármilyen záridő beállítása esetén (akár 1/1000 s esetén is) használhassunk vakut. Ez nagy előnye a redőnyzárral szemben.
Kreatív portré
Lényegében az alapja a klasszikus portré. A téma maga az ember és a fókusz nem az ember álltal bemutatott dolgokon van. Amíg a klasszikus portré végtelenül letisztult, egyszerű és kőbe vésett szabályai vannak, addig a kreatív portré esetén bátrabban játszhatunk akár színes fényekkel, különböző megvilágításokkal, hátterekkel.
Kromatikus aberráció
Egy lencsehiba. Kromatikus aberráció esetén az objektív nem tökéletes abból a szempontból, hogy a különböző színű fénysugarakat egyaránt egy pontba egyesítse a képérzékelő felületén. Nem egyesíti teljesen egy pontba azokat.
Lámpaállvány
Stúdióvakuk, állandó fényforrások rögzítésére alkalmas eszköz. Általában alumíniumból készül. Amikor a fényforrásunk részére állványt választunk, fontos megvizsgálni a teherbírását, a lábak terpesztését, az állvány maximális magasságát, hogy ezek az értékek arányosak legyenek a fényforrásunk tulajdonságaival.
LED
A neve a Light-Emitting Diode (=fényt kibocsátó dióda) kifejezés rövidítéséből származik.
Leképezési törvény
A gömbtükröknél és vékony lencséknél a t tárgytávolság, k képtávolság és az f fókusztávolság között azonos törvény érvényes: 1/f = 1/k + 1/t . Ezt a törvényt (amely levezethető a visszaverődés törvényéből, illetve lencséknél a Snellius–Descartes-törvényből) leképezési törvénynek nevezzük
Lencsehibák
Ezek általában az objektívet alkotó lencsetagok gyártásából származó hibák. A fényképező objektívekben alkalmazott lencsék és lencserendszerek még a legjobb esetben sem lehetnek tökéletesen mentesek a lencsehibáktól. Itt nem a gyártás során fellépő pontatlanságokat és megmunkálási hibákat értjük, hanem a valós lencsék természetszerű képalkotási hibáit. Ezek kiküszöbölésére alkalmaznak a gyártók különböző lencsetípus kombinációkat. Ide tartozik a kromatikus aberráció, képmező elhajlás, disiztorzió, asztigmatizmus, kómahiba, szférikus aberráció, brillancia hiba, vignettáció, belső reflex.
Lencsék
Átlátszó üveg vagy műanyag, amelyet meghatározott, gyakran szferikus formára alakítanak és csiszolnak. Amikor a fénysugár eléri a levegő és a lencse közötti területet, a fény egy része mindig visszaverődik. A fennmaradó fény behatol a lencsébe, és megváltoztatja haladási irányát, tehát megtörik. A különböző lencsék összeillesztése lencserendszert alkot. A megfelelően elrendezett lencsék lehetővé teszik a téma képének megfelelő megjelenítését a képsíkon.
Light painting
A light painting, vagy magyarul fényfestés, egy fotográfiai technika, ami lehetővé teszi, hogy dinamikus, energikus és gyakran szürrealisztikus képeket hozzanak létre, így mutatva be a fény és mozgás egyedülálló kombinációját. A light paintingben a kreativitás szinte korlátlan, és sokféle vizuális hatás érhető el a fényforrások típusának, színének, intenzitásának és a mozgás sebességének variálásával.
Li ion akkumulátor
Nagyon könnyű, nagy kapacitású akkumulátor (a NI-MH akkumulátorok kapacitásának kétszereséig), amely nem küzd memória effektus problémákkal.
Lítium polimer akkumulátor
Az ilyen akkumulátor új technológiával készül, és a Ni-MH, NiCd és Li-ion akkumulátorokkal ellentétben nem igényel fémborítást. Ehelyett az elektródákat rugalmas műanyag vagy fém fóliával fedik be. Nagy az energiasűrűségük, ezért kisebbek, de a többi akkumulátornál nagyobb teljesítményre képesek. Egyszerűbb és olcsóbb a gyártásuk a Li-ion akkumulátoroknál, hátrányuk azonban, hogy különleges formájuk van, ezért csak speciális töltővel használhatóak.
M4/3
Micro 4/3, egy szenzor típus. Az képérzékelő méretére és a 4:3 képarányra utal. A 35mm-es kisfilmes méretnél 2x kisebb.
Macro konverter
A macro konvreter vagy más néven a közgyűrűk, tulajdonképpen kis fém gyűrűk (csövek), amiket az optika és a gépváz közé helyezünk. Ebből adódóan csak cserélhető optikás fényképezőgépeknél tudjuk alkalmazni őket! Érdemes ezekből úgynevezett közgyűrű sort vásárolnunk, ami 3 különböző hosszúságú darabból áll. Ezek tetszőleges kombinációjával tudjuk változtatni a nagyítás mértékét. Vagyis közelebb kerül a fókuszpont, és ez által jobban megközelíthetjük a témát. Nagy előnyük, hogy használatuk során a képminőség nem romlik, mivel optikai elemet nem tartalmaznak.
Macro objektív
Legalább 1:1 vagy „1x” maximális nagyítási arányú objektív a műszaki adatok alapján. Ez azt jelenti, hogy a tárgyat a fényképezőgép képérzékelőjén teljes méretében lehet visszaadni: a 10 mm-es tárgy 10 mm-es képként jeleníthető meg az érzékelőn, ha az objektív kellően közel helyezkedik el a tárgyhoz. Az 1:2 vagy „0,5x” maximális nagyítási arány azt jelenti, hogy ugyanezen 10 mm-es tárgy érzékelőre vetített képének maximális mérete 5 mm lenne, vagyis a valódi méretének pontosan a fele.
Megapixel
Egy SD kártyára vagy multimédia kártya kompatibilis tárolókártyára felvett képek meghatározott számú pixelből állnak. Minél több pixelt alkalmaznak, annál élesebb és részletgazdagabb a megjelenített kép. Megapixel esetén minden kép legalább egy millió pixelből áll - videokamerák esetén ez biztosítja a rendkívül éles képet. A megapixel-chip mindazonáltal nemcsak a képek kiemelkedő minőségéről gondoskodik, hanem a szalagra felvett mozgó- és állóképek minőségének jelentős javításáról is.
MF
A kézi fókusz kifejezés rövidítése. Míg az AF a lencse automatikus fókuszálását jelzi, az MF a lencse kézi (manuális) fókuszálását jelenti.
Milc
A MILC (Mirrorless Interchangeable Lens Camera) egy aránylag új fényképezőgép kategória, ami a tükör elhagyásával kisebb méretben nyújtja a tükörreflexes fényképezőgépekéhez hasonló képminőséget és sokoldalúságot. Ma már jelentős mértékben felzárkóztak a DSLR vázakhoz, a funkciók többségében már el is kerülték azokat.
Moaré
A moaré minta akkor jelenik meg, amikor finom részletekkel rendelkező minták, például textíliák vagy rácsok, digitális képen interferenciát okoznak. Ez a jelenség zavaró lehet, és utólagos képszerkesztést igényelhet a kijavítása.
Modell fotó
Amíg portré esetén az alany bemutatása a cél, addig modell fotóknál sokkal inkább a modell általi bemutatása egy dolognak. Például ruha, óra, ékszer, autó stb. Tehát ezeken a fotókon a modell kevésbé képezi a fotó témáját, a modell ebben az esetben egy kvázi eszköz arra, hogy a fő témát bemutassa.
Monokróm
Monochrome. Csak egy színből, vagy csak fekete-fehér színekből álló kép.
Monopod
35 mm-es film esetén az arány 3:2. A digitális készülékek aránya rendszerint 4:3. Az értéknek a fotók papírra való nagyításakor lehet jelentősége. A laborok nagy része hagyományos 3:2 képarányban dolgozik (pl. 15x10 cm-es papírkép), de léteznek már olyan laborok is, amik a digitális 4:3 képaránynak megfelelő papírképet nagyítanak.
Nagyítás
Nagyobb gyújtótávolság beállítása a fényképezőgépen, így a téma nagyobbnak látszik a képen.
ND szűrő
Tájkép fotósok körében igen népszerű az ND, azaz természetes szürke szűrő, amelynek célja, hogy jelentősen csökkentsük a gépbe jutó fény mennyiségét. Kiválóan alkalmas hosszú záridős fotók készítésére, amikor például fátyolosan el szeretnénk mosni egy vízesést a fotón.
Negatív
Az analóg fotózásban használatos fényérzékeny nyersanyag. Szerkezetét tekintve egy műanyag filmrétegből áll és az arra felvitt emulzióból. Az emulzió ezüst kolloidokat tartalmaz, amik a fény hatására egy szerkezeti változáson mennek át. A színes negatív film több emulziós rétegből áll. Külön van a vörös, zöld és kék réteg.
NiMH akkumulátor
Nikkel-fém hibrid akkumulátor. A NiCd akkumulátoroknál 100%-al nagyobb energiasűrűségű akkumulátorok, amelyek nagy energiamennyiséget is képesek szolgáltatni, pl. ha a gyorsan egymás után kívánunk villantani. Több mint háromszázszor újratölthetőek és kíméletesebbek a környezettel szemben (nem tartalmaznak kadmiumot és higanyt). Más eszközök mellett digitális fényképezőgépekhez is használnak Ni-MH akkumulátorokat.
Objektív
Az objektív a tárgyról valódi képet rajzoló optikai rendszer, mely egy vagy több optikai lencséből, illetve egyes objektívek esetében optikai lencsékből épül fel. Az emberi szemhez hasonlóan működik, a látószögébe eső fényt összegyűjti, majd az optikai tengelyére merőleges érzékeny anyagra vetíti. Elsősorban gyújtótávolság és fényerő alapján jellemezhetjük, előbbi a frontlencsétől az érzékeny anyagig terjedő szakasz, amit mm-ben mérnek. Utóbbi a beállítható legtágabb rekesznyílást jelöli, amelyen keresztül a fény átjuthat, jele „f”, például f2.8.
Objektív adapter
Olyan adapter, amellyel az objektívnél nagyobb átmérőjű szűrő/konverter csatlakoztatható a fényképezőgépre.
Objektív sapka
Az objektív frontlencséjét védő zárókupak.
Objektív tisztító készlet
Mindenképpen be kell szereznünk, beszerzése nem jár jelentős kiadással. Amennyire lehetséges, óvni kell objektívjeink tisztaságát. Mindig használjuk az objektívsapkát, használaton kívül tároljuk száraz, pormentes helyen fényképezőgépünket és objektívjeinket. Gyakorlatilag azonban nem tudjuk teljesen megakadályozni objektívünk szennyeződését. Rászáll a por, véletlenül ujjunkkal is hozzáérhetünk. A szakszerűtlen tisztításnak több a kára mint a haszna. Néhány porszem hatása nem látható fényképeinken, viszont a felesleges tisztítással karcok keletkezhetnek objektívünk tükröződésgátló bevonatán. Csak akkor tisztítsunk, ha az valóban feltétlenül szükséges, a felesleges, túl gyakori tisztítás is káros. Igyekezzünk inkább a megelőzésre helyezni a hangsúlyt. Először mindig a port távolítsuk el, erre az egyik legjobb eszköz a körtepumpa. A portalanítás után következhet a zsíros szennyeződések eltávolítása. Erre kiváló eszköz a tollhoz hasonló formavilágú lenspen és az ehhez hasonló termékek. Szintén a makacsabb szennyeződések eltávolítására alkalmazható a puha mikroszálas törlőkendő esetleg kombinálva ezt egy objektívtisztító folyadékkal.
Optikai kereső
Azt az időszakot leszámítva, amikor a fényképezőgép rekesze nyitva van, az optikai kereső azt mutatja, amit a fényképezőgép "lát". Filmmel működő fényképezőgépek esetén ezt egyszerűen keresőnek hívják. Digitális fényképezőgépek esetén az "optikai kereső" kifejezést használják, mivel a hátsó LCD képernyő is használható keresőként.
Optikai zoom
Egy zoomobjektív fókusztávolságának változtatásával a tárgyak megnövelhetők, illetve közel hozhatók. Amikor egy képet az objektív (optikai és nem digitális) segítségével felnagyítunk, a folyamat nincs negatív hatással a képminőségre (a digitális zoommal ellentétben).
Panoráma funkció
Speciális funkció, amely lehetővé teszi, hogy több kép összeillesztésével panoráma hatást érjünk el. Az ilyen funkcióval rendelkező digitális fényképezőgéppel együtt használva különösen egyszerűvé válik az ilyen összeállítások készítése.
Panorámakép
Általános elnevezés azokra a képekre, melyek legalább kétszer olyan szélesek, mint magasak, és amelyek nagy látószöget, akár 360° -ig, igénylő témákhoz megfelelőek. A valódi panorámaképek nagyobb lefedési szöggel rendelkeznek, mint a normál arányú képek. Az általános panoráma technológiával rendelkező fényképezőgép fotózás közben körbefordul a saját tengelye körül, majd összeilleszti a képeket. Ma már számos digitális fényképezőgép, akár az egyszerűbb kompaktok is, rendelkezik panoráma funkcióval, illetve összeillesztő segéddel, ami a két kép között jelzi az átfedési pontokat a könnyebb összeillesztés érdekében. A panoráma rendszerek levágják a kép alsó vagy felső peremét, így alakítják ki a panorámaképet; a lefedés szöge azonban nem lesz nagyobb, mint egy "normál" képé.
Pantone
A Pantone Kft. festékgyár, amely New Jerseyben, Carlstadtban található. A vállalatot legjobban a Pantone Színazonosító Rendszerről, Pantone Matching System (PMS) ismerik, amely a gyár által szabadalmaztatott színtér. Az ennek megfelelő színezékeket különböző iparágak használják, főként a textilipar és a nyomdaipar. Álltalában a fotós , grafikus munkákhoz a megbízók Pantone színkódokat adnak ki a grafikusok, fotósok számára, annak érdekében , hogy az elkészített munkák maximálisan besimuljanak a már kialakított arculatba.
Parallaxis hiba
Mikor a fényképezőgép keresőjében nem az objektíven keresztül érzékelt képet látjuk, mert a kettő helyzete egymástól eltér. Közeli felvétel készítése esetén a hiba olyan mértékű lehet, hogy lemaradhatnak részletek, vagy oda nem illő elemek kerülnek a képre. Néhány fényképezőgép keresőjében korrekciós jelölés található a hiba kiküszöbölésére, míg más gépek automatikusan kompenzálják a parallaxis-hatást. A digitális fényképezőgépeknél elkerülhető a hiba, ha a témát az LCD kijelző segítségével ellenőrizzük.
Hordozható dokumentumformátum. (Portable Document Format)
Photoshop
Az Adobe Photoshop egy képszerkesztő és fényképfeldolgozó szoftver, melynek a fejlesztője és tulajdonosa az Adobe Systems.
Periférikus megvilágítás
Ez a fogalom a kép széleinek megvilágítására utal, összehasonlítva a középső részekkel. Gyengébb periférikus megvilágítás esetén a kép szélei sötétebbek lehetnek, amit vignettálásnak is neveznek
Pixel
A "képi pixel" vagy "képpont" szinonimája, vagyis a "pixel" is a digitális kép legkisebb egysége. Gyakran használják képalkotó eszközök, például kijelzők felbontásának jellemzésére. A manapság használatos digitális kamerák a megapixeles kamerák csoportjába tartoznak, amelyek CCD-je több mint egymillió pixeles felbontásra képes.
Pixel shift
Digitális fényképezőgépeknél alkalmazott fotózási technológia, ahogy a másodperc törtrésze alatt két kép készül. A két kép eltérő szűrése lehetséges, amely kisebb mértékű interpolációval jobb minőségű képet eredményez.
Polarizációs szűrő
Olyan szűrő, amely csak egy bizonyos irányból érkező fényt enged át, így megszünteti a nem fémes felületekről (például üveg, víz) érkező visszatükröződést. A szűrő használatával növelhetjük a színtelítettséget, ettől például a kék ég még kékebb lesz.
Polárszűrő
Segítenek kiküszöbölni üvegréteg vagy vízfelület becsillanását. Fekete-fehér és színes felvételeknél egyaránt használható. A polárszűrők csökkentik, vagy teljesen kioltják a nem fémes csillogást, a vízfelületek becsillanásait, javítják a vízbe való betekintést, növelik a színek telítettségét, az ég kékje erősebb, a növényzet színe zöldebb lesz.
Portré fotó
A portré szó jelentése az ember egyéni ismertetőjegyekkel való ábrázolása. De a portré lehet egy szakma, egy cselekvés bemutatása is. Minden portré annak mondja el a legtöbbet, aki ismeri az alanyt. Ezért nem könnyű igazán jó portrét készíteni. Be kell mutatnunk a személy egyéniségét, érzelmeit egy képben, hogy valamennyire másokkal is megismertessük az alanyt.
Portrémarkolat
A fényképezőgép portré állásban történő használatát segíti. Az egyszerűbb modellek esetében csak a jobb fogást támogatja. A komolyabb markolatok esetében plusz akkumulátor is helyezhető beléjük, ezzel is növelve az exponálások számát. A profibb markolatokon is megtalálhatunk minden olyan lényeges vezérlő eszközt, amit a fényképezőgépen is, így gyorsabban állíthatjuk az expozíciós értékeket.
Ppi
Nyomtatási szakkifejezés, jelentése képpont (pixel)/hüvelyk. Megmutatja, hogy a digitális fényképezőgép vagy lapolvasó hüvelykenként hány képpont feldolgozására képes.
Print format
A fotó méretei (magasság és szélesség) vagy formája. Az APS fényképezőgépeken három formátum közül választhatunk.
Prizma
Fénytörést és színszóródást előidéző, átlátszó, háromszögű hasáb.
RAW
A legtöbb magasabb szintű fényképezőgéppel a fájlok elmenthetőek RAW formátumban. Ez a fájlformátum a szenzor által közvetlenül küldött formában tartalmazza az információt, mielőtt a fényképezőgép bármilyen feldolgozást hajtott volna végre rajta. A RAW fájlok általában kisebbek a TIFF formátumban mentett fájloknál, mert a színadatok ezen a ponton még nem kerültek feldolgozásra. A fájlok megtekintéséhez és szerkesztéséhez, valamint egy megszokottabb formátumban való elmentéséhez speciális program vagy plug-in szükséges.
Redőnyzár
Redőnyzárat általában a cserélhető objektívű fényképezőgépekben (DSLR, MILC) alkalmaznak. A redőnyzár közvetlenül a film vagy képérzékelő előtt helyezkedik el. Két, azonos sebességgel haladó (úgy mondjuk, hogy "lefutó") redőnyből áll.
Reflektor
Vakukon, folyamatos fényű fotós vagy videós lámpákon használt fényformáló. Kifejezetten karakteres, kemény fényt biztosít.
Rekesz
A rekesz az objektív belsejében található szerkezet, amelynek az a szerepe, hogy az objektív által a képérzékelőre vetített kép fényerősségét szabályozza. Gyakorlatilag egy változtatható átmérőjű lyuk (rekesznyílásnak nevezik). Kisebb átmérőjénél kisebb a vetített kép fényessége, és fordítva. Nem csak a fényerősség szabályozására alkalmas, de a fotón a mélységélesség beállítására is. Minél szűkebb a rekesz, annál nagyobb a mélységélesség.
RGB
A kép különálló vörös, zöld és kék videojelekből áll össze. Ez a képátviteli technológia biztosítja az RGB be-/kimenettel rendelkező komponensek közötti legjobb minőségű képátvitelt.
Rossz fényviszony
Olyan körülményeket jelent, ahol a rendelkezésre álló fény szintje alacsony, ami kihívást jelenthet az expozíció és a fókusz pontos beállításához. Sokszor igényel magasabb ISO beállítást vagy hosszabb záridőt.
Rövidzárlat
A rövidzárlat egy elektronikai probléma, amely a kamera belső áramköreiben keletkezik, többnyire nedvesség vagy hibás alkatrészek miatt. Ez a jelenség komoly károkat okozhat a kamerában, és azonnali javítást igényel.
SD kártya
Bélyegméretű cserélhető memóriakártya, ami Flash-memórián alapul. Az SD-kártya jelentős mennyiségű video- audio- és más adatokat tárol digitális videokamerákban, digitális fényképezőkben, zenelejátszókban, mobiltelefonokban, számítógépekben, és még sok más eszközben, melyeknek a száma folyamatosan növekszik.
Shutter
Mechanikus és elektronikus zárak léteznek. A mechanikus rendszerek központi zárat vagy redőnyzárat alkalmaznak. A digitális fényképezőgépeknél van egy harmadik lehetőség: az eletronikus zár. Ez a szenzor aktiválásával és deaktivilásával működik, így nem vesz fel több fényt, még ha a szenzort fény is éri. A zár nem vezérli a expozíciós időt, ami néhány ezredmásodperctől néhány percig vagy még tovább terjedhet.
Shutter priority
Ebben az üzemmódban a felhasználó maga állíthatja be a zársebességet, és a fényképezőgép ennek megfelelően kiválasztja a legjobb expozíció eléréséhez a szükséges rekeszértéket. A fényképezőgépeken általában "S" betűvel jelölik.
SIS
A szuper kép stabilizátor digitális képpont eltolást valósít meg, ami az instabil kameravezetést egyenlíti ki. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kézremegés felvételre gyakorolt negatív hatása még nagyobb zoomátfogás mellett is jobban csökkenthető, vagy akár teljesen elkerülhető. A képstabilizátor a digitális effektusok egyidejű használata során is aktiválható.
Skylight filter
Szűrő, amely - az UV szűrőhöz hasonlóan - nem ereszti át az UV fényt, de ezzel szemben nem szürke, hanem világos rózsaszín. Leggyakrabban köd (pára) csökkentésére és a fényképezőgép védelmére használják.
Slot
Kártya nyílás a fényképezőgépen. Memória kártya helyezhető bele. A magasabb kategóriájú fényképezőgépeken két kártyának is van nyílása, amikre párhuzamosan menthetők az adatok. Egy esetleges műszaki probléma esetén előny lehet, hogy duplán is megvannak a fotóink.
SLR
Tükörreflexes analóg fényképezőgép.
Spigot
A szó jelentése: csővég. Ez egy találó kifejezés mert valóban a lámpaállványok végére kerül. Szerepét tekintve állványfejek, vakuk, fényforrások rögzítésére szolgál.
Spot fénymérés
A kép közepén található kis pont alapján történik a szükséges megvilágítás mérése. Ez a fajta mérés különösen akkor célszerű, ha a tárgy és a háttér közötti fénykülönbség nagyon magas, pl. színpad megvilágításnál vagy ellenfénynél.
SRGB
A standard RGB kifejezés rövidítése. Az sRGB a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság által létrehozott nemzetközi színtér szabvány. Az ebben a színtérben elvégzett színmódosítások minimálisra csökkentik a PC perifériákon, például digitális fényképezőgépeken, nyomtatókon és monitorokon át összegyűjtött bemeneti és kimeneti adatokból eredő színdiszparitást.
Statív
A szó jelentése állvány, talp. Elsősorban filmes berkeken belül használják ezt a kifejezést. Olyan 3 lábú állvány, mint amit a fotózáshoz használnak, viszont főleg az alkalmazott állványfejben tér el. Ezeken az állványokon speciálisan filmezéshez használt állványfej található.
Street fotó
A riport- és sajtófotó, valamint a szociofotó „őse”. A magasabb érzékenységű szárazlemezek elterjedése, a mindenki által megvásárolható, könnyen kezelhető kamerák segítik elterjedését.
Stroboszkóp
Digitális effektus, amellyel egy témáról időben egymás utáni képeket lehet készíteni. Ez a funkció megtalálható a vakukban is, ahol be lehet állítani a villanások közötti időtartalmat és a villanások számát is.
Stúdió vaku
A vaku vagy villanófény[1] egy fényképezésnél használt mesterséges fényforrás, ami az exponálás ideje alatt rövid időre erős fénnyel világítja meg a fényképezni kívánt tárgyat. Használatával jobban megvilágított kép, esetleg különleges képhatások érhetők el. A legtöbb vaku színhőmérséklete 5500 kelvin körüli, ami megegyezik a nappali fénnyel. A stúdió vakut elsősórban fotóműtermekben alkalmazzák. Tömegük nagyobb egy riporter vaku tömegénél és teljesítményben is erősebbek. Általában valamilyen fényformálóval használják, ezért ennek megfelően kialakított Bare-Bulb villanócsővel rendelkeznek, ami teljes mértékben kivillantja a vakura helyezett fényformálót.
Super ccd
A Fujifilm által kifejlesztett CCD típus, mely méhsejtrács struktúrába rendezett nyolcszögletű pixeleket alkalmaz.
Szenzor
Míg korábban az objektív a képet film nyersanyagra rajzolta ki a fényképezőgépben, a digitális technikában ez már az elektronikus érzékelő lapocskára történik. A szenzor felületén több milliónyi apró fényérzékelő pont található, melyek úgy működnek, mint a fénymérők. Ezek a fényérzékelő pontok a pixelek.
Szenzor mozgatásos képstabilizátor (in-body image stabilization, IBIS)
Az IBIS egy beépített képstabilizációs rendszer, amely a fényképezőgép szenzorját több irányú tengelyen mozgatja a kézremegés kompenzálására. Ez lehetővé teszi élesebb képek készítését hosszabb záridővel vagy nagyobb zoomolásnál.
Szépia szín
Barnás-sárgás árnyalatú felvételek készítésére szolgáló digitális effektus, mellyel egyfajta antik-hatást érhetünk el, mint a régi megsárgult fényképek.
Szférikus aberráció
A nagyvárosi élet kialakulása révén az élet fő színtere az utca lesz. Ebből fejlődik ki a pillanatfelvétel, melynek óriási propaganda erejét szinte azonnal felfedezték és ki is használták. Ma is népszerű. Neves képviselője Eugene Atget (Párizs fotósa), Brassaï (Halász Gyula), Henri Cartier-Bresson, Paul Martin és Alfred Stieglitz voltak.
Színhőmérséklet
A természetes és mesterséges fény változó szintjét jellemzi, a gyengétől az erősig. Mértékegysége a "K" (Kelvin). A hagyományos szint a tiszta égbolt melletti napfény (5500K). Alacsonyabb színhőmérsékleten a fény melegebb, magasabb színhőmérsékleten a fény hidegebb.
Színmélység
A képet felépítő színek számát határozza meg. Minél több színből épül fel a kép, annál valósághűebb a látvány. A szokásos színmélységek: 8 bit - 256 szín, 16 bit (high color) - 65000 szín, 24, 32 bit (true color) - több mint 16 millió szín. Egy adott számítógépnél a színmélység függ a grafikus kártya összeállításától. A grafikus kártyán a videomemória tárolja a képpontok színinformációit. Minél nagyobb a videomemória, annál nagyobb helyen lehet a színinformációt tárolni.
Színszűrők
A színszűrők saját színüket átengedik, a spektrum többi hullámhosszát visszatartják, elnyelik. Többek között a monochrom fotográfiában is jelentős a szerepük. A használatukkal a fekete és a fehér egyes árnyalatait lehet kiemelni, így például egy vörös szűrővel kontrasztosabb, drámaibb hatások hozhatók létre.
Szűrők
Fényáteresztő optikai kiegészítők, amelyek az objektívre helyezve megváltoztatják a fényképezőgépbe jutó fény minőségét. Lehetnek átlátszóak vagy színesek.
Távkioldó
Hosszú expozíciós idő esetén érdemes használni. Vezetékes és vezeték nélküli verziók is léteznek. A fényképezőgéphez csatlakoztatva a fényképezőgép érintése nélkül készíthetünk felvételeket, ezzel elkerülve a fotók bemozdulását, amit hosszab expozíciós idő esetén akár az állvány, akár a kezünk remegése idézne elő.
Tele konverter
Objektív tartozék, amely növeli a gyújtótávolságot.
Teleobjektív
Általában az ekvivalens 50mm-es objektíveket nevezzük normál objektívnek, ami az emberi szem látószögét adja vissza. Az ettől nagyobb gyújtótávolságú objektívek a teleobjektívek. Jellemzőjük, hogy a távolabbi témákat közelebb hozzák, vagyis nagyító hatásuk van, továbbá szűkítik a teret. Megkülönböztetünk rövid teléket, közepes és hosszú teléket. Egy ekvivalens 135mm-es objektív közepes telének számít, míg egy 300mm-es, 400mm-es vagy akár 600mm-es objektív már hosszú tele.
Természetfotó
A természet szépségeit ábrázoló fotográfiai irány, amely nélkülözi az épített környezet ábrázolását.
Tethered fotózás
A tethered fotózás során a fényképezőgépet egy számítógéphez csatlakoztatjuk, ami lehetővé teszi a képek valós idejű megjelenítését és mentését a számítógépen. Ez segít a fotósoknak a képek pontosabb és gyorsabb értékelésében, valamint a beállítások finomhangolásában.
TIFF
A JPEG-hez és a GIF-hez hasonlóan a legelterjedtebb képállomány formátum. Ez a formátum nem tömöríti a képi adatokat és a legtöbb digitális fényképezőgép szabványos formátuma. Míg a TIFF formátum nagyon magas minőségű képeket produkál, az állományok mérete is nagyon nagy.
Tilt-shift objektív
A tilt-shift objektív lehetővé teszi a lencse döntését és eltolását. Ezzel a technikával korrigálhatjuk a perspektíva torzulását, illetve érdekes mélységélességi hatásokat érhetünk el.
Többszörös expozíció
Ebben az üzemmódban sorozatfelvétel készíthető – mindegyik eltérő expozíciós értékkel. Nehézkes fényviszonyok esetén hasznos, amikor nehéz a megfelelő beállításokat elérni. Miután minden felvétel elkészült, a számunkra legmegfelelőbb megtartható, a többi kép pedig törölhető. (Expozíció kompenzáció)
Ultra zoom
10x-es vagy annál is nagyobb Zoom objektív.
Ultrakompakt
Az egészen kis méretekkel bíró kompakt fényképezőgépek gyűjtőneve.
USB csatlakozó
Az újabb kamkorderek, fényképezőgépek USB-csatlakozóval is rendelkeznek. Ezzel PC-kompatibilis csatlakozást kapunk, mely lehetővé teszi, hogy USB-kábelen keresztül pl. fotókat közvetlenül a számítógépre vigyünk át. Ez az átvitel lényegesen magasabb adatsebességet biztosít, mint pl. az analóg fényképezőgép csatlakozás. Az óriási előny tehát: a szembetűnő gyorsaság és a széles körű alkalmazhatóság, továbbá firmware frissítés esetén is jó szolgálatot tehet. Professzionális fotósok gyakran a fényképezőgépet közvetlen egy számítógéphez csatlakoztatják fotózás közben. Így a számítógép kijelzőjén jobban áttekinthető lesz az elkészült fotó. Finomabban lehet állítani az expozíción és a fotók közvetlenül számítógépre menthetők.
USM
Objektívbe épített fókuszmotor. Az USM arra utal, hogy ultrahangos motoros autófókusz állítja az objektív élességét.
UV szűrő
Az UV (ibolyántúli) fény kiszűrésére kialakított szűrő. Lencsevédő szűrőként is alkalmazzák.
Vaku
Mesterséges fényforrás, amely exponáláskor rövid, de nagyon erős fénnyel villan. Két fő típusúak a rendszervaku és a stúdió vaku.
Vállpánt
A fényképezőgép nyakban viselésére szolgáló eszköz.
Vázsapka
A fényképezőgép váz objektív bajonettjére csatlakoztatható védőkupak. Megóvja a fényképezőgép vázat attól, hogy ha nincs hozzá objektív csatlakoztatva, akkor ne jusson be szennyeződés a váztestbe.
Vörösszem effektus
Lényegében a helytelen vaku használat eredménye, amikor a fotón pirosan jelenik meg a szem. Ilyenkor a retináról visszaverődő fény megjeleníti a vörös vérereket.
Wi-fi
Wi-Fi (úgy is, mint WiFi, Wifi vagy wifi írásmóddal), az IEEE által kifejlesztett vezeték nélküli mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabvány népszerűsítő neve.
Wide angle
A nagy látószögű objektívek 35 mm* vagy kisebb gyújtótávolsággal rendelkeznek. Tipikus jellemzőjük a nagy látószög (60° és 180° között) és a nagy mélységélesség. A normál nagy látószögű objektívek gyújtótávolsága 28 és 35 mm* között van; a szuper nagy látószögű objektívek gyújtótávolsága 24 mm* vagy kevesebb. (Tele, zoom) (* 35 mm-es fényképezőgépekre vonatkozik)
WR
A Water Resistant jelzés rövidítése. Egyes gyártók ezzel jelzik hogy a fényképezőgépük vagy az objektívük időjárásálló szigeteléssel vannak ellátva.
Zaj
A képérzékelő nem rendelkezik kellően nagy érzékenységgel (főleg a kisebb méretűek), ezért sok esetben a képinformációkat tartalmazó hasznos jel mellett jelentős mennyiségű véletlenszerű zavarjel is keletkezik, amelynek nagysága összemérhető a hasznos jel nagyságával, és amely a képen zavaró szemcsézettség, azaz képzaj formájában jelentkezik.
Zajcsökkentés
Zajcsökkentő üzemmódban a fényképezőgép két felvételt készít: egy normál felvételt és egyet ugyanazzal az expozícióval, de csukott zárral. Ez lehetővé teszi a kép zajérzékeny területeinek meghatározását és a zaj kompenzációját.
Zár
A zár azt az időtartamot szabályozza, ameddig az objektív által vetített kép az érzékelőre kifejti hatását. A film vagy képérzékelő megvilágításának idejét, más néven az expozíciós időt határozza meg.
Záridő
A zár azt az időtartamot szabályozza, ameddig az objektív által vetített, a rekesz által beállított fényerősségű kép az érzékelőre kifejti hatását. A film vagy képérzékelő megvilágításának idejét, más néven az expozíciós időt (záridőt) határozza meg.
Zebra minta
A zebra minta egy kamera funkció, amely az alul- vagy túlexponált területeket mutatja meg a kép előnézeti képernyőjén. Ez segít a fotósnak elkerülni a helytelen expozíciót, például kontrasztos jeleneteknél.
Zoom objektív
Állítható gyújtótávolságú objektív. A zoom funkció lehetővé teszi az objektív nagyításának változtatását, így a téma kicsinyíthető és nagyítható a képen. A fotósok a témát közelebb hozhatják ezzel az objektívtípussal. A gyújtótávolság állításával (manuálisan vagy mechanikusan) változtatható a nagyítás mértéke. Nagyon hasznos távoli témák fényképezése esetén. A fényképezőgép maximális zoom nagyítása általában az objektíven olvasható; gyakori a 3x-os zoom, (például 35 - 105 mm*), ami jó nagyítást tesz lehetővé. Más fényképezőgépek maximum 10x-es nagyítást tesznek lehetővé, tízszeresére növelve a gyújtótávolságot (például 38 - 380 mm*). Ilyen nagy nagyítású objektíveknél optikai képstabilizátor vagy állvány használata javasolt az éles, tiszta képek készítéséhez. (Objektívek, teleobjektívek, nagy látószögű objektívek, digitálisl zoom, gyújtótávolság) (* 35 mm-es fényképezőgépre vonatkozik)